Mé postřehy a myšlenky (blog)

"On ale ví, že má tu stopovačku"

Majitelé psů často mají přivolání na vodítku nebo stopovačce za méněcenné– chválí psa minimálně, nebo dokonce vůbec. "Přišel, no .. stejně nemohl doopravdy odejít." Někdo si myslí, že štěně by se po příchodu do nového domova mělo hned pouštět na volno, aby si zvyklo. A až s prvními náznaky vzdoru se nasadí stopovačka. Ale ono je to ve skutečnosti naopak. 🔄

Kdybyste viděli domácí fotky Dory jako štěňátka až do jejího prvního roku, téměř na každé by měla na obojku provázek - couračku. Možná to nevypadalo hezky, ale právě to je důvod, proč je Dora slušně funkční. Couračka mi v kritických situacích umožnila jí okamžitě ukázat, co se od ní čeká.

Když šla očichávat boty, byla jsem na druhém konci couračky, mohla jsem hned použít "fuj" a odvést ji od lákavého pokušení. Nemusela jsem ji přímo chytat ani odhánět – měla svůj prostor, byla sama sebou. A když se rozhodla boty ignorovat, přišla o to větší pochvala. 

Couračka mi umožnila jí bezpečně pomáhat s rozhodnutími. Stejně jsem pracovala venku se stopovačkou. Dora měla vždycky alespoň 30 cm provázku přicvaknutého na obojku a pravidla byla stále stejná. Když jsme kolem roku zvládli přivolání (v běžných podmínkách) a já karabinu odepnula, nepřišel problém, že by na stopovačce fungovala lépe než bez ní.

I dnes, v její dospělosti, stopovačku občas používám. Pomáhá nám posouvat úroveň poslušnosti a připomínat, že pravidla platí i v náročných situacích – ať už je to zvěř, ohňostroj nebo cokoliv jiného. 🐕

Proč dělám s russellíkem obrany?

PRT je lovecké plemeno. Byli šlechtěni k samostatnosti při práci v norách, mají výrazný hlasový projev.

Já Doru k loveckým účelům nevyužívám, naopak jsou některé vlastnosti PRTů pro klidné žití ve městě a výcvik sportovky i agility jaksi na obtíž.

Obrany Dorča miluje a jsou to chvíle, kdy vzrušením občas přepíná na automat a já jsem na druhé koleji. Díky dobře nastaveným tréninkům s tím můžeme pracovat. Zdokonalování její ovladatelnosti při obranách se výrazně projevuje i v běžném životě.

 -Děkujeme nejlepšímu figurantovi, J. Vidrnovi, že se od velkých kníračů skloní k té naší bleše.-
-Děkujeme nejlepšímu figurantovi, J. Vidrnovi, že se od velkých kníračů skloní k té naší bleše.-

Dávej pozor, čemu se směješ

U malého štěňátka vám může přijít roztomilé, že štěká na pošťáka, doráží na cyklisty, číhá na vše, co se hýbe. Když to ale dělá tříletý pes, už to roztomilé ani zábavné není.

Bydlím na sídlišti už přes rok. Psů je tu plno a na nešvary (ne)výchovy narážím denně.
- upištění psíčci na flexinách, bordera, která zalehává před každým psem/cyklistou a nic s ní nehne, "hodný" labrador, který se jde kamarádit, i když o to vy nestojíte.. -

Zvažte, jaká samovolná aktivita vašeho štěněte vám nebude, jen co vyroste, vadit. Napravovat to později dá mnohem více práce, než když zasáhnete ihned.

-Taky je/bylo vaše štěňátko to nejhezčí na světě?-
-Taky je/bylo vaše štěňátko to nejhezčí na světě?-

Výchova x Výcvik

 Výchova by určitě neměla minout žádného psa. I přesto, že na nás sociální sítě střílí ze všech stran reklamy na "nezbytné" on-line kurzy, troufám si tvrdit, že výchova psa není raketová věda. Vychovaný pes není ten, který umí 1000 triků, je to pes, se kterým můžete bez stresu vyrazit do města, jet autem/ autobusem/ vlakem, můžete si sednout v klidu v parku na lavičce,… 

Vychovaný pes je zkrátka pes, kterého všichni chceme.

Pokud člověk zapojí selský rozum a patřičné množství času, poradí si se spoustou věcí intuitivně sám. I tak je vhodné najít si cvičiště, kde je možné navštívit lekce/tréninky a potkat se s více psy. Můžete si vytvořit na míru obtížnost prostředí a upevňovat tak výchovu k dokonalosti. A kvalitní výchova je skvělý základ pro výcvik.

- Se vzpomínkou na jedinečného Čikču, pana psa, s nímž jsme výchovu doháněli celý jeho život. -
- Se vzpomínkou na jedinečného Čikču, pana psa, s nímž jsme výchovu doháněli celý jeho život. -